مهندسی بهداشت محیط و اطلاع رسانی د رعلو م بهداشتی زیر نظر علی مرادی کارشناس بهداشت

 بیماری لپتوسپروزیس شناخت و یپشگیری و درمان

 

یک بیماری عفونی است که توسط اسپیروکتی به نام لپتوسپیرا ایجاد میشود. این بیماری مشترک بین انسان و حیوان است. در تمام دنیا دیده میشود.بیماری در ایران در استان های شمالی کشور بویژی گیلان زیاد دیده میشود . علاوه بر ماهی ها، پرندگان،جوندگان (به ویژه موش)،160 نوع پستاندار به این بیماری مبتلا میشوند. حیوانات ممکن است بدون علامت بوده یا علایمی نظیر تحریک پذیری ،ناآرامی،بی اشتهایی و سقط در آنها دیده میشود. بعد از ابتلا به عفونت ،لپتوسپرا در توبول های کلیه استقرار یافته و حیوان ارگانیسم را از طریق ادرار دفع میکند. همچنین جفت و مایع آمنیوتیک این حیوانات باعث آلودگی محیط میشوند. این ارگانیسم ها در آب و خاک مرطوب برای هفته ها تا ماهها باقی میمانند.

انسان و حیوانات دیگر از طریق خراش پوستی ،مخاط،ملتحمه،قطرات تنفسی و احتمالا خوردن ارگانیسم آلوده میشوند. لپتوسپیروزیس بیماری شغلی تلقی میشود. معمولا در شکارچیان،دامداران،دامپزشکان،سربازان و کسانی که در فاضلابها کار میکنند دیده میشود.

ارگانیسم بعد از ورود به بدن وارد جریان خون شده و به تمام قسمت های بدن از جمله مایع مغزی نخاعی و چشم میرود. همچنین سلولهای اپیتلیال عروق کوچک را مرد تهاجم قرار داده و منجر به واسکولیت سیستمیک میشود. متعاقب آسیب عروقی ، تظاهرات مختلفی از جمله خونریزی ریه ،ایسکمی کلیه،نکروز سلول های اپیتلیال لوله های کلیه و به هم خوردن ساختمان کبدی و ایکتر ایجاد میکند. اسیب سلولهای کبدی بدون نکروز است.

بر علیه لیپوپلی ساکارید میکرو ارگانیسم ابتداIgM و سیس IgG در بدن ساخته میشود. که باعث اپسونیزاسیون ارگانیسم شده و سپس توسط سیستم رتیکو لواندوتلیال از جریان خون خارج میشودو سپس تظاهرات ایمونولوژیک بیماری به صورت مننژیت و اوئیت تظاهر مییابند.

 

علائم بالینی بیماری بر اساس دو مرحله سپتس سمی و ایمون تقسیم بندی میشوند مرحله سپتی سمی بعد از یک دوره کمون 5-14 روز با شروع ناگهانی تب 38-40درجه سانتیگراد ،سردرد،میالژی،درد شکم،بی اشتهایی،تهوع،استفراغ،اسهال،سرفه،فارنژِیت و راش های ماکوپاپولر به مدت 3-7 روز مشخص میشود.

 

 

قرمزی ملتحمه و درد عضلانی بویژه د پشت ساق از علائم مهم بیماری هستند.

هپاتواسپلنومگالی و آدنوپاتی هم وجود دارند . اگرچه در این مرحله لپتوسپیرا در تمام نقاط بدن از جمله مایع مغزی نخاعی وحود دارد ولی علایم مننژِت نداشته و مایع نخاع هم نرمال است. 5 تا 7 روز پس از شروع علایم لپتوسپرا در ادرار یافت میشود. همچنین در ادرار این بیماران پروتیین و گلبول نیز یافت میشود. بعد از این مرحله 1 تا 2 روز بیمار بدون تب است و سپس وارد مرحله ایمون میشود. که 4 تا 30 روز طول میکشد. در این مرحله با تولید آنتی بادیIgM ، لپتوسیرا از خون و مایع نخاع و ارگانهای مختلف محو میشود. ولی در کلیه و مایع زجاجیه چشم برای چندین هفته باقی میماند. علایم بالینی این مرحله شامل کونژنکتیوبت، فتوفوبی،درد چشم،درد عضلات،آدنوپاتیو هپاتواسپلنومگالی است. مننژیت آسپتیک ،راش های پورپوریک، پلاک های اریتما تو،اوئیت ،ایریدوسیکلیت و کوریورتینیت هم ممکن است دیده شود.

 

ویلز:

 

شکل شدید بیماری که ویلز نام دارد با اختلال عملکرد کلیه و کبد همراه است. این بیماری سیری حاد و پیشرونده با تب بالا داشته و منجر به نارسایی حاد کلیه و کبد و پدیده های خونریزی دهنده میشود. افزایش بیلی روبین توتال و مستقیم ،افزایش تراس آمینازها،و کراتین فسفو کیناز(فراکسیون عضلانی) اورمیو ترومبوسیتوپنیدر آزمایشات قابل نشان دادن هستند. پنومونیت خونریزی دهنده که با هموپتیزی همراه است و نارسایی احتقانی قلب از تظاهرات دیگر بیماری است.تشخیص قطعی و نهایی با جدا کردن لپتوسیرا از خون و سایر ارگان ها داده میشود. گرچه انجام آن مشکل است و محدودیت زمانی در اوایل بیماری وجود دارد. تست های سرولوژی به روش های هماگلوتیناسیون  غیر مستقیم و الیزا بویژه با افزایش تیتراژ کمک کننده هستند  

 

 

 

 

 

 

 

درمان

Doxycyclin   100mg/dos           q  12h ,po

Or Ampichllin     500-750mg/dose           q6h ,po

Or 500-1000 mg/dose           q6h ,IV

Or  Amoxicillin500mg/dose           q6h ,po

Or Penicillin 1.5 mill.U q4-6 h ,IV

 

ممکن است بدنبال شروع درمان با آنتی بیوتیک ها واکنش جریش هرکس هایمر اتفاق افتد.

 

 

پیشگیری:

·      واکسیناسیون حیوانات

·   استفاده از محافض های مناسب (لباس،چکمه،دستکش) در موقع تماس با آب و یا ترشحات حیوانات

·    Doxycyclin   200mg/dos           once weekly  ,po    در طول مدت اقامت دوز فوق هفته ای یک با ر تکرار شود

 

 

رفرنس :درمان قدم به قدم بیماریهای عفونی تالیف دکتر مهرناز رسولی نژاد زیر نظر دکتر یلدا

چاب اول پاییز 1380

 

مطالب به زبان ساده و خوبی نوشته شده بودند که بدون هیچ گونه دخل و تصرفی آنرا تایپ کرده و در وبلاگ قرار دادم امیدوارم که مفید باشد (علی مرادی)

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۷ساعت 13:42  توسط علی مرادی کارشناس بهداشت محیط  |